Twórca systemu KRAV MAGA
Imi Lichtenfeld

Twórcą systemu Krav Maga był Imi Lichtenfeld, znany też jako Imi Sade Or (urodzony w roku 1910 w Budapeszcie). Lata młodości spędził w Bratysławie (obecnie stolica Słowacji). Jako sportowiec debiutował w klubie „Herkules”, założonym przez jego ojca. Uprawiał różne dyscypliny sportu: został mistrzem Słowacji w zapasach, boksie oraz gimnastyce, znał też jiu-jitsu (i podobno był znanym tancerzem).

W latach 30. XX wieku stanął w obliczu realnego zagrożenia ze strony faszystowskich bojówek. Ze względu na swoje umiejętności stał się liderem młodych Żydów, którzy starali się przeciwstawić narastającej fali agresji. W czasach okupacji faszystowskiej zorganizował grupę samoobrony, która strzegła żydowskiej dzielnicy. Dzięki wielu walkom stoczonym z silnymi przeciwnikami, często uzbrojonymi w pałki i noże, zdobył doświadczenie umożliwiające po wielu latach na skonstruowanie własnej odmiany systemu walki wręcz. Oparł się na założeniu, że w walce z silniejszym, często lepiej wyszkolonym przeciwnikiem, głównym atutem jest skuteczność ataku. W roku 1940, w obawie przed gestapo Imi Lichtenfeld uciekł do Palestyny.

W 1948 roku, gdy Izrael ogłosił niepodległość, urzędnicy IDF (Izraelskich Sił Obronnych) zwrócili się do Imi’ego i poprosili o pomoc w opracowaniu systemu samoobrony i walki w oparciu o jego doświadczenie i pracę z jednostkami sił specjalnych, takimi jak „Hagana”, „Palmach”. ’ i 'Palyam’.

Podczas swojej 20-letniej służby jako główny instruktor walki wręcz, Imi starannie dopracował metody Krav Maga, czyniąc z niej oficjalne szkolenie bojowe dla całego personelu wojskowego, izraelskiej policji i sił bezpieczeństwa. Imi opracował doktrynę umożliwiającą jej skuteczne ćwiczenie zarówno żołnierzom sprawnym, jak i pozbawionym formy. Zamiast sztywnych ruchów i technik wymagających lat treningu, system Krav Maga zintegrował instynktowne i proste ruchy dostępne dla wszystkich.

W 1964 Imi przeszedł na emeryturę z IDF i kontynuował nauczanie Krav Maga cywilom, jak również jednostkom ścigania i wojskowym.

Stowarzyszenie Krav Maga zostało założone przez Imi’ego i kilku jego uczniów w 1978 roku, aby promować unikalne techniki KM lokalnie i na całym świecie.

Imi Lichtenfeld zmarł 8 stycznia 1998 w wieku 88 lat.

Powstanie Organizacji IKMF

Kiedy nauczanie Krav Maga (KM) zaczęło rozprzestrzeniać się poza granicami Izraela, powstała potrzeba stworzenia organizacji międzynarodowej. Imi zapoczątkował formowanie nowej, międzynarodowej federacji KM przy wsparciu swoich najwierniejszych uczniów i szanowanych instruktorów. Wśród nich jest obecnie przewodniczący IKMF Avi Moyal.

Krav Maga obecnie

Od 1996 IKMF jest największą i najbardziej cenioną federacją KM na całym świecie. Jako pierwsza na świecie i jedyna organizacja powstała z ramienia twórcy Krav Maga- Imi’ego Lichtenfelda jest niedościgniona przez pozostałe organizacje- hybrydy.

Główna siedziba IKMF mieści się w Izraelu, a swoje oddziały ma m.in. w Australii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, w południowo – wschodniej Azji, na Dalekim Wschodzie, Rosji oraz w całej Europie.